Procesor Intel 8008

podziel się:

Procesor Intel 8008 został wprowadzony na rynek w 1972 roku. Był to przełomowy moment w dziedzinie komputerów, ponieważ był to jedyny procesor, który był wystarczająco mały i wydajny, aby zmieścić się w jednej małej kostce. Został zaprojektowany przez ośmiu inżynierów w ciągu 18 miesięcy, co było niesamowitym wyczynem na ówczesne czasy. Procesor ten był specjalnie zaprojektowany, aby działać z systemem operacyjnym CP / M, który był bardzo popularnym systemem operacyjnym w tamtych czasach.

Architektura

Procesor Intel 8008 był 8-bitowym mikroprocesorem, który działał z taktowaniem 800 KHz. Miał 14-bitowy licznik rozkazów i pamięć operacyjną 16 bajtów. Wersja pierwotna procesora miała 3500 tranzystorów, a najnowsze wersje wykorzystywały do 8000 tranzystorów. Był to procesor o bardzo niskiej mocy, zużywając mniej niż 1 wat energii.

Funkcje procesora Intel 8008

Procesor Intel 8008 miał wiele unikalnych cech. Jedną z nich było to, że obsługiwał wiele trybów adresowania, co umożliwiało programistom tworzenie bardziej skomplikowanych programów. Procesor ten również obsługiwał sprzętową mnożenie i dzielenie, co było niezwykle ważne w tamtych czasach i pozwalało na przyspieszenie obliczeń w porównaniu do innych procesorów. W dodatku, procesor ten był również wyposażony w wiele instrukcji maszynowych, co zwiększyło szybkość obliczeń i umożliwiło obsługę bardziej skomplikowanych funkcji.

Wersje procesora Intel 8008

Procesor Intel 8008 był dostępny w kilku wersjach, w tym wersji D, E i F. Wersja D była modyfikacją pierwotnej wersji procesora i była obsługiwana przez wiele systemów operacyjnych, w tym CP / M. Wersje E i F były wdrożone w celu poprawy wydajności i funkcjonalności procesora, poprzez zwiększenie liczby tranzystorów i zmiany niektórych cech. Najnowsza wersja procesora, F, została wykorzystana w systemach komputerowych do końca lat 70. XX wieku.

Podsumowanie

Procesor Intel 8008 był jednym z najważniejszych procesorów w historii komputerów, ponieważ umożliwił rozwój komputerów osobistych i rewolucję w dziedzinie technologii cyfrowych. Posiadał wiele unikalnych cech, takich jak sprzętowe mnożenie i dzielenie oraz wiele trybów adresowania, co pozwalało na tworzenie bardziej skomplikowanych programów. Procesor ten był dostępny w kilku wersjach, z których każda była udoskonaleniem poprzedniej. Mimo, że procesor Intel 8008 w dniu dzisiejszym jest już przestarzały, to jego wpływ na historię komputerów będzie zawsze zapamiętany.

Scroll to Top