Historie klasycznych maszyn

podziel się:

W historii techniki komputerowej zwykle patrzy się w przyszłość, podziwiając dziś nowoczesne urządzenia, ale równie ważna jest baśń o tym, skąd się wzięły. Stare modele z lat 80. czy 90. to prawdziwe ikony, które przeszły do historii. Zaprojektowane z miłością do technologii i żelaza, które działało wówczas na topie. W tym artykule przedstawimy listę klasycznych modeli, które zmieniły świat programowania, komunikacji i gier.

Commodore 64

Pod koniec lat 80. był to jeden z pierwszych modeli, któremu udało się stać popularnym przy pomocy gier. Zawartość fabrycznie wbudowana obejmowała język BASIC, który był wykorzystywany do tworzenia programów. Z 16 k na start stał się przedmiotem pożądania już od 1982 roku.

Amiga

To sprzęt, który na początku XVIII wieku zmienił oblicze rynku komputerowego. Szczególnym celem było odpalenie gier, ale to właśnie pokłało drogę do powstania profesjonalistów w dziedzinie programowania i dźwięku. Model był bardzo zaawansowany w porównaniu do konkurentów, najczęściej wykorzystywany na potrzeby gier, a na swojej platformie umożliwiał udostępnianie muzyki i szkoleń.

Apple II

Jeden z pierwszych i zarazem kluczowych modeli, które dały początek ekspansji firmy Apple i zrewolucjonizowały rynek. Pojawił się na rynku w 1978 roku i uważany był za epokową maszynę przez długi czas. Komputer był bardzo łatwy w użytkowaniu, co pozwoliło na obsługiwanie go zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Sinclair ZX Spectrum

Niszowy model na początku swojego istnienia zyskał sobie rzeszę miłośników, którzy zdążyli uwiększyć jego wizerunek na całym świecie. Komputery Sinclair ZX Spectrum charakteryzowały się wyjątkową prostotą i niskim kosztem, co na ówczesne czasy było czymś niebagatelnym. Ten model przysporzył sobie liczne grono wielbicieli, którzy starają się zachować je do dziś w jak najlepszy sposób.

IBM PC

Początek 80-tych to okres, w którym IBM postanowiło wejść w branżę komputerową, co skłoniło innych do zlecenia własnych projektów. IBM PC był pierwszym komputerem, który pozwalał na interakcję z szeregiem programów komercyjnych. Maszyna zaczynał od 16 KB, ale gdy pojawił się na rynku, stał się bardzo szybko najpopularniejszym sprzętem ze względu na swoją uniwersalność.

Podsumowanie

Stare modele komputerów, które przeszły do historii, to nie tylko urządzenia, które stanowią dziś o podstawie naszej wiedzy o historii techniki, ale również są elementem kultury. To za ich sprawą powstawały pierwsze gry, a programowanie stało się sztuką. Ich prostota i nieśmiertelność dały początek dla kolejnych, już współczesnych lotów fantazji, ale to właśnie klasyczne komputery zapoczątkowały nowe podejście do branży technologicznej. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób technologia zmienia nasze życie na co dzień. Wspomniane w artykule modele to tylko przykłady, jak wiele innych klasyków również przyczyniło się do rewolucji w dziedzinie komputerowej.

Scroll to Top